Вовк Валерій Петрович
"Мала академія мистецтв ім. Е. Миська" (на даний час - Підбузький мистецький ліцей імені Е. Миська) офіційно створена у 1992 році з ініціативи керівництва Львівської академії мистецтв та підтримана головним управлінням освіти і науки. Мала академія мистецтв була задумана як школа з поглибленим вивченням художніх дисциплін для обдарованих дітей із сільської місцевості гірських районів Львівщини. Розташована у селищі Підбуж не випадково, адже це куточок мальовничих Українських Карпат.
Школа надає безкоштовно:
Навчання має два напрями:
В школі навчаються 110 учнів. Учні перебувають на неповному державному забезпеченні, що не перешкоджає батькам отримувати соціальну допомогу на дітей.
Зарахування до школи здійснюється на конкурсній основі з художніх дисциплін у червні. Основними критеріями є нестандартність художнього мислення та здатність дитини продукувати нові ідеї.
Наші випускники продовжують навчання у вузах художнього профілю: Львівському державному коледжі декоративного та ужиткового мистецтва ім. І.Труша, Косівському інституті прикладного та декоративного мистецтва, Львівській національній академії мистецтв та ін., а також на факультетах художнього спрямування (дизайн, архітектура) інших вузів: «Львівська політехніка», Українська академія друкарства (м. Львів), Національний лісотехнічний університет України (м. Львів) та ін.
КЗ ЛОР "Підбузька спеціалізована школа-інтернат "Мала академія мистецтв ім. Е. Миська" (на даний час - КЗ ЛОР "Підбузький мистецький ліцей імені Е. Миська") – загальноосвітній навчальний заклад обласного підпорядкування. Навчальний заклад підпорядкований департаменту з питань освіти, науки, сім’ї та молоді Львівської облдержадміністрації.
"Мала академія мистецтв" була задумана як школа з поглибленим вивченням художніх дисциплін для винятково обдарованих дітей із сільської місцевості гірських районів Львівщини та надає допомогу сільським дітям у здобутті високоякісної художньої освіти та підготовки до вступу у вищі навчальні заклади художнього профілю.
Підбузька спеціалізована школа-інтернат працює за Типовими навчальними планами спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням предметів художньо-естетичного циклу, затвердженими Міністерством освіти і науки України.
Загальна характеристика установи:
Загальноосвітня спеціалізована школа-інтернат, профіль – художні дисципліни. За результатами конкурсного відбору у школі укомплектовано 9 класів у яких навчається 117 учнів.
Учні школи забезпечені п’ятиразовим харчуванням, в тому числі гаряче харчування – три рази.
Навчальний заклад забезпечений всім необхідним для проведення навчально-виховного процесу згідно вимог. В останні роки оформлено навчальні кабінети та відкрито художні майстерні.
Умови прийому:
Прийом здійснюється на конкурсній основі з художніх дисциплін у червні та серпні. Основними критеріями є нестандартність художнього мислення та здатність дитини продукувати нові ідеї.
Навчання відбувається за двома напрямками:
Під час літніх канікул учні оздоровлюються в дитячих оздоровчих таборах Львівської області. У 2012 році 74 учні оздоровлювалися в ДОТ “Гвоздика” смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області, а в 2014 році 61 учень оздоровлювався в ДОТ “Морський” смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області.
ПСШІ “Мала академія мистецтв” має творчі здобутки завдяки праці вчителів художніх дисциплін, які мають вищу фахову освіту та високі кваліфікаційні категорії: Любомир Загайський, Левко Микитич, Мар’ян Олексяк, Світлана Артимович, Галина Трускавецька, Ірина Стрій. Серед них – члени Національної Спілки художників України: Мар’ян Олексяк, Левко Микитич.
На базі школи проводилися семінари для вчителів образотворчого мистецтва Дрогобицького району. У 2012 році відбувся обласний семінар “Художньо-естетичне виховання та розвиток творчих здібностей особистості учня в Підбузькій спеціалізованій школі-інтернаті “Мала академія мистецтв ім. Е. Миська”. Ініціаторами якого стали начальник головного управління освіти і науки Львівської облдержадміністрації Брегін М. Г. та методист з образотворчого мистецтва Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Михайлюк О. Д.
Учні школи стають переможцями обласних, регіональних, Всеукраїнських та міжнародних конкурсів.
Радують результати роботи школи. 75% наших випускників навчаються на факультетах художнього спрямування у різних вузах, а саме: у Львівській національній академії мистецтв, у Косівському інституті прикладного і декоративного мистецтва ЛНАМ, у Львівському державному коледжі декоративно-ужиткового мистецтва ім. І. Труша, в Ужгородському коледжі декоративно-прикладного мистецтва, на факультетах дизайну в університеті “Львівська політехніка”, у Львівській академії друкарства, Львівському лісотехнічному університеті та інших. Гордимося, що наші випускники вже працюють викладачами образотворчого мистецтва, майстрами декоративно-ужиткового та сакрального мистецтва, дизайнерами.
За останні роки зміцнилася матеріально-технічна база школи. Введено в дію приміщення нової шкільної їдальні. З 2010 року школа забезпечена водою за рахунок власної артезіанської свердловини. Встановлено очисні споруди TOPAS. Реконструйовано приміщення, в результаті чого з’явилося нове овочесховище, дві нові художні майстерні. Обладнано сучасну бібліотеку, комп'ютерний клас та ряд навчальних кабінетів.
Важливою подією у житті нашої школи було присвоєння навчальному закладу імені академіка Еммануїла Миська. З нагоди ювілейної дати – 20-тиріччя навчального закладу у грудні 2012 році школа випустила “Альбом творчих робіт учнів ПСШІ “Мала академія мистецтв”, а також організувала виставку творчих робіт учні в Львівському музеї етнографії, присвячену 20-ти річчю школи.
З вересня 2013 року на базі КЗ ЛОР "Підбузька спеціалізована школа-інтернат "Мала академія мистецтв ім. Е. Миська" розпочалася дослідно-експериментальна робота з теми: “Науково-навчально-методичні засади високоякісної підготовки художньо обдарованих учнів для вступу у вузи художнього профілю, а також на факультети художнього спрямування інших навчальних закладів”.
“О краю мій, Підгір’я ти прекрасне
Як я люблю, як я люблю тебе!
Мов зірка та, що світить і не гасне,
Так та любов в душі моїй живе.”
Іван Франко
Серед багатьох країв нашої мальовничої України широко знане Франкове Підгір’я, що розташувалося у південно-західній частині Львівщини, в передгірській та гірській зонах Карпат. Земля Юрія Котермака-Дрогобича, Івана Франка, Петра Конашевича-Сагайдачного, Михайла Драгана та багатьох інших відомих в Україні та за її межами діячів науки, культури, мистецтва. Мальовнича природа, цілюще гірське повітря, обрамлені лісом квітучі луки, джерела мінеральної води – саме тут, на стикові Дрогобицького, Самбірського, Старосамбірського та Турківського районів, у передгір’ї Українських Карпат розташувалося селище Підбуж. Вигідне географічне становище селища стало одним з факторів створення у Підбужі школи нового типу – Малої академії мистецтв.
Ідея створення школи належала ректорові Львівської академії мистецтв народному художнику України, академікові Еммануїлові Миську та була підтримана адміністрацією Дрогобицького району, зокрема тодішнім першим заступником голови райвиконкому Любомиром Сікорою. Для навчальних, житлових та побутових приміщень школи виділили частину гуртожитку Підбузького СПТУ № 23, в якому було проведено реконструкцію: відремонтовано житлові кімнати, розширено приміщення для класів та художніх майстерень.
Першим керівником Малої академії було призначено Василя Ткача. Художні дисципліни викладали Любомир Загайський та Олеся Сікора, скеровані на роботу в Малу академію мистецтв після закінчення Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва (тепер Львівська національна академія мистецтв), історії мистецтв та скульптури навчала Роксоляна Мунтянова. Вчитель музики Любомир Яким у перші ж дні навчання створив ансамбль народних музикантів та сопілкарів.
Підбузька спеціалізована школа-інтернат “Мала академія мистецтв” прийняла перших учнів у вересні 1992 року. Освятили приміщення школи та новоприбулих учнів ректор Українського Католицького університету в Римі о. професор Музичко та парох Підбузької церкви о. Іоан. Мала академія була задумана як школа з поглибленим вивченням художніх дисциплін для обдарованих дітей з сільських місцевостей Бойківщини – Турківщини, Самбірщини, Старосамбірщини, Сколівщини та Дрогобиччини.
Школу створено з метою надання допомоги сільським дітям у здобутті високоякісної художньої освіти та підготовки до вступу у навчальні заклади художнього профілю. Адже через об’єктивні причини талановиті діти з села натрапляють на значні проблеми в розвитку своїх природних здібностей. Викладання художніх дисциплін у сільських загальноосвітніх школах, особливо у віддалених гірських місцевостях, перебуває не на найкращому рівні. Шкільна навчальна програма загальноосвітньої школи передбачає викладання образотворчого мистецтва лише до 7-го класу, після чого для переважної більшості дітей мистецький вишкіл закінчується.
Внаслідок цього дуже малий відсоток – лічені одиниці – абітурієнтів сільських шкіл можуть витримати конкурс при вступі до вищих навчальних закладів художнього профілю. І це попри те, що переважна більшість українських митців – вихідці з села. Отже, якщо навіть за таких несприятливих умов для художнього виховання, таланти з села переважають, то це свідчить про потужний потенціал сільської дитини.
Найефективнішим шляхом допомоги талановитим дітям розвинути їхні художні здібності є створення регіональних шкіл-інтернатів художнього профілю у місцевостях, де умови проживання добре знайомі дітям і не контрастують з їхнім життям вдома. Особливо важливою є реалізація цієї ідеї на базі власне сільської школи. Саме середовище, в яке потрапляють сільські діти, немає істотно відрізнятися від того, в якому вони перебували досі, а стимулювати найрізноманітнішу творчу діяльність, сприяти відновленню генетичної пам’яті, продовження мистецьких та культурних традицій Бойківщини.
Набір на навчання у Малу академію мистецтв проводиться на конкурсній основі. У червні та серпні здійснюється екзаменаційний відбір учнів для навчання у школі. Основним критерієм є здатність дитини продукувати нові ідеї, знаходити нетрадиційні методи і способи розв’язання завдань, тобто нестандартність художнього мислення. Надзвичайно вартісною у будь-якій творчості є оригінальність, що характеризується своєрідним баченням світу і здатністю до його відтворення у художньо значущих образах.
Навчання у школі відбувається за двома паралельними напрямами. Перший – це загальноосвітні дисципліни початкової, неповної середньої і середньої школи. Другий – це досить розгалужений цикл художніх дисциплін: рисунок, живопис, композиція, скульптура, робота з різними матеріалами, історія українського та світового мистецтва.
Зважаючи на специфіку школи, педагоги мають можливість розробляти свої власні авторські програми. Вони розробляються у тісному взаємозв’язку з програмами загальноосвітнього та естетичного виховного циклу, наприклад, викладання історії мистецтв проводиться паралельно з історією України, всесвітньою історією, зарубіжною літературою. Такий підхід відповідає концепції національного виховання, в якому поєднуються усі засоби шкільного навчання, виховної та творчої роботи.
2002 року Мала академія мистецтв, стараннями тодішнього директора Ореста Іваськіва, отримала нове сучасне приміщення. Це дало змогу проводити всеукраїнські, обласні та районні науково-практичні семінари вчителів образотворчого мистецтва. Доброю традицією стало проведення у Підбужі Міжнародних фестивалів пленерного малюнка “Юні таланти під покровом Короля Данила”, які організовуються Благодійним фондом “Дитяча картинна галерея”. Кожного року школа приймає гостей – українців діаспори з Прибалтики, Казахстану, Росії.
Від перших днів існування школи учні беруть активну участь у регіональних, всеукраїнських і міжнародних виставках та конкурсах. Переможні місця у міжнародному конкурсі дитячої творчості “Славяни в Європі” (Польща), участь у конкурсі дитячого екслібриса “Глоговець – 2007” (Словаччина), “Дитина і собака” (Польща), 8 переможців Всеукраїнського конкурсу “Велике серце маленького життя” (м. Київ), участь у Всеукраїнському фестивалі “Моя майбутня Україна” (м. Запоріжжя), організованому Міжнародним благодійним фондом “Україна – 3000”. Учні Малої академії мистецтв відпочивали в м. Гетеборг (Швеція), Парижі (Франція) та США, де брали участь у виставках. Творчими роботами учнів було оформлено серію календарно-обрядових книжок: “Дарунок Різдвяної казки”, “Весняний Благовіст”, “Цвіт папороті”, “Золото покрови”, “Наш рік”, ініційованою та зреалізованою видавництвом “Коло”.
Підбузька спеціалізована школа-інтернат “Мала академія мистецтв” має такі здобутки завдяки праці вчителів художніх дисциплін: Левка Микитича, Любомира Загайського, Мар’яна Олексяка, Валентини Березінської, Світлани Артимович. Усі вчителі профільних дисциплін мають вищу фахову освіту та високі кваліфікаційні категорії, є членами Національної спілки художників України, Дрогобицької Асоціації художників.
2007 року колектив Малої академії мистецтв очолив новий директор – Валерій Вовк.
Підбузька спеціалізована школа-інтернат “Мала академія мистецтв” входить до комплексу навчальних закладів, які спеціалізуються у галузі прикладного та декоративно-ужиткового мистецтва. Сюди належать коледжі Львова, Ужгорода, Вижниці, Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва, Стрийське та Косівське училища художнього профілю. Така співпраця дала змогу логічно завершити навчальну структуру, забезпечити безперервність освіти на всіх основних етапах – від випускника школи до бакалавра та магістра.
[hmyt]https://www.youtube.com/watch?v=U-7IX8xwJsE[/hmyt]