Історія заснування "Малої академії мистецтв" ім. Е. Миська

“О краю мій, Підгір’я ти прекрасне

Як я люблю, як я люблю тебе!

Мов зірка та, що світить і не гасне,

Так та любов в душі моїй живе.”

Іван Франко

Серед багатьох країв нашої мальовничої України широко знане Франкове Підгір’я, що розташувалося у південно-західній частині Львівщини, в передгірській та гірській зонах Карпат. Земля Юрія Котермака-Дрогобича, Івана Франка, Петра Конашевича-Сагайдачного, Михайла Драгана та багатьох інших відомих в Україні та за її межами діячів науки, культури, мистецтва. Мальовнича природа, цілюще гірське повітря, обрамлені лісом квітучі луки, джерела мінеральної води – саме тут, на стикові Дрогобицького, Самбірського, Старосамбірського та Турківського районів, у передгір’ї Українських Карпат розташувалося селище Підбуж. Вигідне географічне становище селища стало одним з факторів створення у Підбужі школи нового типу – Малої академії мистецтв.

Ідея створення школи належала ректорові Львівської академії мистецтв народному художнику України, академікові Еммануїлові Миську та була підтримана адміністрацією Дрогобицького району, зокрема тодішнім першим заступником голови райвиконкому Любомиром Сікорою. Для навчальних, житлових та побутових приміщень школи виділили частину гуртожитку Підбузького СПТУ № 23, в якому було проведено реконструкцію: відремонтовано житлові кімнати, розширено приміщення для класів та художніх майстерень.

Першим керівником Малої академії було призначено Василя Ткача. Художні дисципліни викладали Любомир Загайський та Олеся Сікора, скеровані на роботу в Малу академію мистецтв після закінчення Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва (тепер Львівська національна академія мистецтв), історії мистецтв та скульптури навчала Роксоляна Мунтянова. Вчитель музики Любомир Яким у перші ж дні навчання створив ансамбль народних музикантів та сопілкарів.

Підбузька спеціалізована школа-інтернат “Мала академія мистецтв” прийняла перших учнів у вересні 1992 року. Освятили приміщення школи та новоприбулих учнів ректор Українського Католицького університету в Римі о. професор Музичко та парох Підбузької церкви о. Іоан. Мала академія була задумана як школа з поглибленим вивченням художніх дисциплін для обдарованих дітей з сільських місцевостей Бойківщини – Турківщини, Самбірщини, Старосамбірщини, Сколівщини та Дрогобиччини.

Школу створено з метою надання допомоги сільським дітям у здобутті високоякісної художньої освіти та підготовки до вступу у навчальні заклади художнього профілю. Адже через об’єктивні причини талановиті діти з села натрапляють на значні проблеми в розвитку своїх природних здібностей. Викладання художніх дисциплін у сільських загальноосвітніх школах, особливо у віддалених гірських місцевостях, перебуває не на найкращому рівні. Шкільна навчальна програма загальноосвітньої школи передбачає викладання образотворчого мистецтва лише до 7-го класу, після чого для переважної більшості дітей мистецький вишкіл закінчується.

Внаслідок цього дуже малий відсоток – лічені одиниці – абітурієнтів сільських шкіл можуть витримати конкурс при вступі до вищих навчальних закладів художнього профілю. І це попри те, що переважна більшість українських митців – вихідці з села. Отже, якщо навіть за таких несприятливих умов для художнього виховання, таланти з села переважають, то це свідчить про потужний потенціал сільської дитини.

Найефективнішим шляхом допомоги талановитим дітям розвинути їхні художні здібності є створення регіональних шкіл-інтернатів художнього профілю у місцевостях, де умови проживання добре знайомі дітям і не контрастують з їхнім життям вдома. Особливо важливою є реалізація цієї ідеї на базі власне сільської школи. Саме середовище, в яке потрапляють сільські діти, немає істотно відрізнятися від того, в якому вони перебували досі, а стимулювати найрізноманітнішу творчу діяльність, сприяти відновленню генетичної пам’яті, продовження мистецьких та культурних традицій Бойківщини.

Набір на навчання у Малу академію мистецтв проводиться на конкурсній основі. У червні та серпні здійснюється екзаменаційний відбір учнів для навчання у школі. Основним критерієм є здатність дитини продукувати нові ідеї, знаходити нетрадиційні методи і способи розв’язання завдань, тобто нестандартність художнього мислення. Надзвичайно вартісною у будь-якій творчості є оригінальність, що характеризується своєрідним баченням світу і здатністю до його відтворення у художньо значущих образах.

Навчання у школі відбувається за двома паралельними напрямами. Перший – це загальноосвітні дисципліни початкової, неповної середньої і середньої школи. Другий – це досить розгалужений цикл художніх дисциплін: рисунок, живопис, композиція, скульптура, робота з різними матеріалами, історія українського та світового мистецтва.

Зважаючи на специфіку школи, педагоги мають можливість розробляти свої власні авторські програми. Вони розробляються у тісному взаємозв’язку з програмами загальноосвітнього та естетичного виховного циклу, наприклад, викладання історії мистецтв проводиться паралельно з історією України, всесвітньою історією, зарубіжною літературою. Такий підхід відповідає концепції національного виховання, в якому поєднуються усі засоби шкільного навчання, виховної та творчої роботи.

2002 року Мала академія мистецтв, стараннями тодішнього директора Ореста Іваськіва, отримала нове сучасне приміщення. Це дало змогу проводити всеукраїнські, обласні та районні науково-практичні семінари вчителів образотворчого мистецтва. Доброю традицією стало проведення у Підбужі Міжнародних фестивалів пленерного малюнка “Юні таланти під покровом Короля Данила”, які організовуються Благодійним фондом “Дитяча картинна галерея”. Кожного року школа приймає гостей – українців діаспори з Прибалтики, Казахстану, Росії.

Від перших днів існування школи учні беруть активну участь у регіональних, всеукраїнських і міжнародних виставках та конкурсах. Переможні місця у міжнародному конкурсі дитячої творчості “Славяни в Європі” (Польща), участь у конкурсі дитячого екслібриса “Глоговець – 2007” (Словаччина), “Дитина і собака” (Польща), 8 переможців Всеукраїнського конкурсу “Велике серце маленького життя” (м. Київ), участь у Всеукраїнському фестивалі “Моя майбутня Україна” (м. Запоріжжя), організованому Міжнародним благодійним фондом “Україна – 3000”. Учні Малої академії мистецтв відпочивали в м. Гетеборг (Швеція), Парижі (Франція) та США, де брали участь у виставках. Творчими роботами учнів було оформлено серію календарно-обрядових книжок: “Дарунок Різдвяної казки”, “Весняний Благовіст”, “Цвіт папороті”, “Золото покрови”, “Наш рік”, ініційованою та зреалізованою видавництвом “Коло”.

Підбузька спеціалізована школа-інтернат “Мала академія мистецтв” має такі здобутки завдяки праці вчителів художніх дисциплін: Левка Микитича, Любомира Загайського, Мар’яна Олексяка, Валентини Березінської, Світлани Артимович. Усі вчителі профільних дисциплін мають вищу фахову освіту та високі кваліфікаційні категорії, є членами Національної спілки художників України, Дрогобицької Асоціації художників.

2007  року колектив Малої академії мистецтв очолив новий директор – Валерій Вовк.

Підбузька спеціалізована школа-інтернат “Мала академія мистецтв” входить до комплексу навчальних закладів, які спеціалізуються у галузі прикладного та декоративно-ужиткового мистецтва. Сюди належать коледжі Львова, Ужгорода, Вижниці, Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва, Стрийське та Косівське училища художнього профілю. Така співпраця дала змогу логічно завершити навчальну структуру, забезпечити безперервність освіти на всіх основних етапах – від випускника школи до бакалавра та магістра.